Rosnące koszty energii elektrycznej, gazu, a także paliw służących do ogrzewania zmuszają niemal wszystkich do szukania oszczędności. Jest to dobry moment, aby zadbać o izolację rurociągów instalacyjnych. Dopasowana otulina minimalizuje straty związane z utratą ciepła lub niepożądanym ogrzewaniem substancji w rurociągach, co realnie pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze izolacji na rury?
Izolacje rur dostępne są w różnych wariantach, a jednym z nich jest PE, czyli pianka polietylenowa. Technologia jest przyjazna dla środowiska, ponieważ izolacje na rury PE wykonywane są z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub polimeru etenu o dużej gęstości (PE-HD).
Izolacje rur PE – zalety:
W przypadku wad należy wspomnieć, że izolacje rur PE są wrażliwe na wysoką temperaturę. Niemniej jednak pianka polietylenowa zachowuje swoje właściwości od -80°C aż do +105°C.
Izolacje PE stosuje się w celu zabezpieczenia m.in. gazociągów, wodociągów czy rurociągów ścieków i wód po oczyszczalni. Technologia pozwala na ograniczenie strat ciepła, co realnie ogranicza wydatki na ogrzewanie. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu rurociągów nie tylko tych na zewnątrz, ale również wewnątrz obiektów.
Izolacje poliuretanowe dobrze wypełniają szczeliny, gwarantują trwałość i zapewniają wysoką jakość. Co ważne, piana PUR nie wpływa na mikroklimat w domu, nie uczula, nie pyli i jest ekologiczna. Nie ma także żadnych właściwości odżywczych, co sprawia, że szkodniki i gryzonie nie interesują się nią. Izolacje na rury wykonane w technologii PUR są odporne na temperatury w przedziale od -50°C do +135°C i dostępne są w trzech wariantach.
Izolacje poliuretanowe – rodzaje:
Izolacje rur PUR nie wchłaniają wody, a przez to są odporne na ataki grzybów i pleśni. Jednolita warstwa to szczelne zabezpieczenie, które chroni przed mostkami termicznymi. Jednak izolacje rurociągów wykonane z piany poliuretanowej mają jeszcze inne zalety.
Izolacje rur PUR – zalety:
Izolacje poliuretanowe wykorzystuje się do ochrony przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi m.in. wodociągów, gazociągów, zbiorników wody pitnej czy silosów zbożowych. Piana PUR ma szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie używa się jej do zabezpieczenia rurociągów ze szlamem, żużlem czy do transportu ścieków.
Zanim zdecydujesz o wyborze konkretnego rodzaju izolacji rur, warto zastanowić się, w jakim środowisku będą one funkcjonowały. Dlatego należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperatura, z którą otulina będzie miała kontakt, grubość i elastyczność materiału czy tworzywo, z jakiego wykonano rurę. Nie bez znaczenia są także współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary czy współczynnik przenikania ciepła, o których także trzeba pamiętać.
Dla przykładu, w prostych instalacjach odpływowych (wraz z armaturą) czy nieskomplikowanych instalacji grzewczych często stosuje się izolacje rur wykonane z elastycznej pianki polietylenowej (PE). Chronią przed pękaniem tynku i hałasem instalacji.