Rurociąg jest to budowla liniowa, wykorzystywana przede wszystkim do przesyłania płynów i mieszanin. Niezależnie od tego, czy jest umieszczana głęboko w ziemi czy na dnie mórz, wymaga odpowiedniego zaizolowania. Ma to na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury transportowanego medium. Jest to trudne zadanie, dlatego należy powierzyć je specjalistom. Chcesz się dowiedzieć w jakim celu izoluje się rurociągi oraz jak wygląda taka izolacja? Postaramy się to wyjaśnić.
Wymagania dotyczące instalacji rur gazowych są jasno określone. Są to m.in. odpowiedni materiał rury czy instalacja regulatorów. Nie zapobiega to jednak kondensacji bądź zamarzaniu mieszanki paliwowej. Trzeba zadbać wobec tego o izolację rur. Dzięki temu zagwarantujemy prawidłowe działanie systemu nawet podczas największych mrozów.
Rury gazociągu, prowadzące od stacji dystrybucji do budynków mieszkalnych, rzadko kiedy są izolowane. Tłumaczy się to właściwościami gazowego metanu, np. temperaturą zamarzania, która wynosi -182,5°C. Oznacza to, że nawet w efekcie rozcieńczenia metanu zanieczyszczeniami, nie zamarznie on nawet wówczas, gdy przesyła gaz w najmroźniejszych rejonach świata. Natomiast propan-butan, który zazwyczaj jest doprowadzany do domów prywatnych, jest wrażliwy na spadki temperatur. Z tego powodu, konieczne jest wykonanie izolacji poszczególnych odcinków rur. Najbardziej krytyczne obszary, które zdecydowanie wymagają dodatkowej izolacji na rury, to odcinek od butli z gazem do wlotu w ścianie domu, odcinek umieszczony w pomieszczeniu, które nie jest ogrzewane oraz rura w piwnicy. Odcinek podziemny gazociągu nie wymaga dodatkowej izolacji. Można go umieścić w specjalnej obudowie poliuteranowej, ale to bardziej w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Obecnie, najczęściej stosowane izolacje rurociągów to izolacje warstwowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z kilku warstw. Jako pierwszą wykorzystuje się materiały o wysokiej izolacyjności cieplnej i mogą być to: wata szklana, styropian, spieniony poliuretan lub polietylen bądź wełna mineralna. Kolejną warstwę stanowi płaszcz ochronny, zabezpieczający izolację przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, że rurociąg należy zabezpieczyć nie tylko przed warunkami środowiskowymi, ale również przed dzikimi zwierzętami bądź ewentualną ingerencją osób trzecich.
Zalecamy, aby rozważyć te rodzaje izolacji, które są odpowiednie do zastosowania w nowoczesnych warunkach. Po co owijać rury wełną szklaną czy też pokrywać pianką skoro są dostępne na rynku dużo skuteczniejsze materiały, zwłaszcza te na bazie pianki poliuretanowej lub pianki polistyrenowej. Do tego warto wykorzystywać gotowe kręcone elementy takie jak trójniki, łuki czy narożniki.
Izolacja wełną mineralną to tanie rozwiązanie. Wśród jej największych zalet wymienia się niepalność, odporność biologiczną i przyjazność dla środowiska a przede wszystkim doskonałe właściwości termoizolacyjne. Ponadto w przypadku wełny mineralnej, montaż jest łatwy i szybki. Największym minusem jednak jest obawa przed dostaniem się wilgoci, która niszczy materiał a pod nim na metalowych rurach może pojawić się rdza.
Coraz częściej stosowane są twarde pokrycia z pianki poliuretanowej i styropianu. Izolacje poliuretanowe mają wszystkie zalety wełny mineralnej a oprócz tego nie pochłaniają wilgoci. Ich wielką zaletą jest to, że mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak na i zewnątrz. Jeśli izolacja zostanie wykonana zgodnie z zasadami instalacji i będzie ona szczelna, z pewnością długo będzie spełniać swoje zadanie.
Właściciele domów, którzy skarżą się na zamarzanie paliwa w okresie zimowym, bardzo sobie chwalą to rozwiązanie. Użycie samoregulującego kabla grzejnego, naprawdę pozwala im zapomnieć o wszelkich problemach z zamarzaniem, gdyż to elementy, które świetnie sobie radzą z utrzymaniem pożądanej temperatury. Co istotne, nie ma żadnych ograniczeń co do zastosowania. Kabel można nałożyć na miedź, na rury stalowe, kompozytowe, z gwintem lub bez.
Jak widać powyżej, możliwości wykonania izolacji termicznej rur jest wiele, a wybór właściwej metody jest zależny od:
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że izolacja rurociągów to łatwa i nieskomplikowana czynność. Warto jednak zlecić ją profesjonalistom. Izolacje polietylenowe i poliuretanowe wykonuje firma DEGA-PLUS. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w izolowaniu zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych powierzchni rurociągów, które potwierdzają liczne referencje zadowolonych klientów. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego zlecenia, trafnie dobieramy optymalny typ izolacji rur i przygotowujemy w pełni dedykowane rozwiązanie. W DEGA-PLUS każdy może liczyć na fachowe doradztwo i kompleksową usługę. To czyni nas jednymi z najlepszych polskich producentów izolacji rurociągów, a nasze rozwiązania są wykorzystywane w przemyśle paliwowym, gazownictwie, wodociągach, rurociągach sprężonego powietrza oraz w szeroko pojętym hydrotransporcie.